Chang’e-6 Misyonu ile Çin Ay’ın Karanlık Tarafına Uzay Aracı Gönderdi!
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Chang’e-6 Misyonu ile Çin Ay’ın Karanlık Tarafına Uzay Aracı Gönderdi!

Çin, Ay'ın uzak yüzünden örnekler toplamayı hedefleyen Chang’e-6 misyonu ile uzay araştırmalarında yeni bir sayfa açıyor; bu tarihi görev, Ay ve Dünya'nın erken dönem tarihini yeniden yazabilir.

0

Çin Ay’ın Karanlık Yüzeyine İniyor

57 metre yüksekliğindeki Long March 5 roketi, Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saatle sabah 5:30’da (UTC 0930) havalandı ve yaklaşık 8,200 kilogram ağırlığındaki Chang’e-6’yı yörüngeye taşıdı.

İlk aşama fırlatmadan 12 dakika sonra tamamlandı, Ay’a yönelik enjeksiyon yanması ise yaklaşık 14 dakika sonra gerçekleşti. Uzay aracının ayrılması ise uçuşun 37. dakikasında planlandı.

Eğer başarılı olursa, 53 gün sürecek olan misyon tarafından getirilen örnekler, Dünya ve Ay ile erken Güneş Sistemi tarihine dair anlayışımızı değiştirebilir.

Chang’e-6, belirli roller üstlenecek dört uzay aracından oluşan bir paketten meydana gelmektedir. Misyonun yörünge aracı, görevi Ay yörüngesine taşıyacak. Buradan bir iniş aracı ayrılacak ve Ay’ın uzak yüzeyinde, Apollo krateri içinde bir iniş yapmayı hedefleyecek. Ay’ın uzak yüzü Dünya’dan hiçbir zaman görülemediği için, gezegenimizin Ay’ın dönüşünü yavaşlatması ve onu gelgit kilitli bırakması nedeniyle, yer ile Ay’ın uzak tarafı arasında iletişim sağlamak üzere bir iletişim röle uydusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla Çin, Mart ayında Queqiao-2’yi özelleşmiş bir Ay yörüngesine fırlattı.

İniş yaptıktan sonra, iniş aracı bir matkap ve bir kürek kullanarak 2,000 grama kadar Ay örneği toplayacak ve bu örnekler, yörünge aracıyla dikkatli ve zorlu bir randevu ve kenetlenme için Ay yörüngesine geri fırlatılacak bir yükseliş aracına yüklenecek.

Buradan örnekler, bir giriş kapsülüne aktarılacak. Yükseliş aracı atılacak ve yörünge aracı Dünya’ya dönüş için hazırlanacak. Giriş kapsülü, Dünya’ya ulaşmadan hemen önce serbest bırakılacak ve ilk olarak gezegenin atmosferinden sekecek. Bu, onun yavaşlamasına yardımcı olacak ve ardından atmosferden son, ateşli bir dalışla İç Moğolistan’da bir iniş yapacak.

Misyon, 2020 Chang’e-5 örnek dönüş misyonunun yeniden kullanılan bir yedeğidir. Bu misyon, Ay’ın yakın tarafından şimdiye kadar toplanan en genç örnekleri başarıyla toplamıştı. Ayrıca, 2019’da Ay’ın uzak tarafına bir iniş aracı ve gezer araç yerleştiren Chang’e-4 misyonunu da temel alıyor.

Launch of the Chang’e-6 mission on a Long March 5 rocket, May 5, 2024. Credit: Framegrab/Youtube/CCTV+

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir